Search for content in message boards

kotylak, kadylak, kadelyak in Horodiatyczi or now Radoszyce

Replies: 15

Re: kotylak, kadylak, kadelyak in Horodiatyczi or now Radoszyce

Posted: 14 Oct 2012 1:35PM GMT
Classification: Query

Unless you have something to contribute keep your oppinions to yourself!I was responding to a message sent to me

This person writing is obviously a Ukrainian writing from Poland, for me to understand in Ukrainian and I, being a Canadian,do not want to write in Polish so I wrote back in English letters but Ukraianian words because i am Ukrainian.
This is not a messeage for you.
See original message below:

Re: kotylak, kadylak, kadelyak in Horodiatyczi or now Radoszyce
jarkad55 (View posts) Posted: 3 Oct 2012 8:49PM
Classification: Query
Surnames: Kadylak, Kuzemko, Rad.

Moj dziadek Kadylak także pochodził z Czystohorba, ale pracował w Komańczy i ożenił się z Boiwko Anną na początku XX wieku.Zamieszkał w Komańczy i jego syn Michał a mój tato ożenił się z Ewa Rad z Jawornika koło Komańczy.Po wojnie w 1947 roku zostali wywiezieni na północ Polski na Mazury koło Giżycka. Ja tam się urodziłem i pamiętam jak dostawaliśmy z Ameryki paczki z ubraniami od Kuzemko. Mama mówiła, że to jej ciocia, która wyszła za Słowaka Kuzemko i wyjechała do Ameryki. Pamiętam zdjęcie jej syna - wojskowego lotnika,który zginął w samolocie w II wojnie.Jej adres:Machane City,pa...??
SubjectAuthorDate Posted
Melnyk_Dianne 9 Oct 2012 3:03AM GMT 
jackdaniels02 14 Oct 2012 3:31PM GMT 
Melnyk_Dianne 14 Oct 2012 7:35PM GMT 
Melnyk_Dianne 14 Oct 2012 7:24PM GMT 
Melnyk_Dianne 5 May 2012 4:46AM GMT 
Jo Kotylak 15 May 2012 11:15PM GMT 
per page

Find a board about a specific topic

• Visit our other sites:

© 1997-2014 Ancestry.com | Corporate Information | New Privacy | New Terms and Conditions