Search for content in message boards

TIP #1062 – LIST OF PUPILS RECEIVING DIPLOMAS OF GRADUATION FROM THE COMMON SCHOOLS, JULY 1, 1901 TO JUNE 30, 1903. MERCER CO T

This board is read-only and closed to new posts.
Replies: 0

TIP #1062 – LIST OF PUPILS RECEIVING DIPLOMAS OF GRADUATION FROM THE COMMON SCHOOLS, JULY 1, 1901 TO JUNE 30, 1903. MERCER CO T

Posted: 21 Feb 2013 6:22AM GMT
Classification: Query
Surnames: Cloyd, Jones, Beauchamp, Mauk, Lyon, Robinson, Carter, Driskill, Muir, Kerns, Wickley, Hawkins, Lowenback, Neace, Thompson

Mercer County: James A. McFatridge, Samuel B. Compton, Annie S. Jackson, Hattie Caldwell, Edna V. Harris, Annie L. Green, Alma Alford, Edmund Miller, Bertha Procter, Maggie Gentry, Walter Clemons, William Ketron, William Alford, T. H. Deane, Carey Anderson, Leonora Newby, Roscoe Woods, Nora Grant Woner, Lulie Cloyd, Ophelia Cloyd.

Mercer County Black Schools: Ransom Elliott, Mayme Wilson, Janie O. Woodland, R. H. C. Mitchell, DeWitt Crittenden, Minnie Hawkins, Maud B. Jones.

Metcalfe County: C. J. P. Carver, Mattie Calloway, Mintie Walbert, Katie Beauchamp, Sudie Wade, Carrie E. Beauchamp, Hennie F. Beauchamp, Mamie Eubanks, Dora May Beauchamp, Ruby Gorman, George H. Pedigo, Lillie Love, Kate Tudor, Susie Mauk.

Monroe County: Edward Lyon

Montgomery County: D. R. Jones, Alice Cassity, Frank A. Ratcliff, Grace C. Coyle, Frank M. Hill, Frank B. Wyatt, Farmer Fitzpatrick, Cornetta E. Lee, Hubbard J. Bolin, Lucy C. Randall, Marian Grooves, Harry T. Conroy, Harry W. Lockridge, Rebekah P. Miller, Thomas A. Robinson.

Morgan County: Rawlings Buchanan, Josephine McGuire, Amanda Smith, Toney Carter.

Muhlenberg County: Eula M. Vick, Altha Cain, Eula Jones, Joe M. Hendrie, Albert B. Heltsey, Flora Fortney, Myrtle Hancock, Bessie Howard, Ruth Morris, Moorman Howey, Blanch Russell, Eula Langley, Nannie Hendrick, Nannie Jones, Annie Jones, Lucien Griffith, Albert Driskill.

Nelson County: Hal. M. Nicholls, Willie D. Nicholls, Charles D> Wells, Bertha M. Osburn, Mason Osburn, Annie Lee Puryear, Thomas W. Wiggington, James S. Woodford, Aileen Mann, Elizabeth Wilson, Otis May Porter, Roy Litsey, Ray Phillips, Hattie Sullivan, Carrie L. Muir.

Nicholas County: Lula K. Kerns

Nichols County Black Schools: Paul Stamps, Mary Hinkston, Lottie Hinkston, Clarine Brown, Viola Derickson, Stella Wickley.

Ohio County: L. J. French, Willie S. Taylor, L. J. Hoover, P. C. Miller, Lonnie Leach, C. O. Hunter, Clarence E. Allen, T. Wade Stratton, Garfield Brown, C. S. Barnett, Ottie Kimbley, William S. Hill, O. L. Shultz, Alex. Boswell, John Hamilton, R. H. Hawkins.

Owen County: Bernard Lowenback.

Owsley County: John Neace

Pendleton County: Mariah Kells, Minnie Wright, Hattie Yelton, Monise Kirby, Walter Kirby, Jennie Thompson.

Pendleton County Black Schools: Mary Wilson, Carrie Southgate, Myrtle Willett, Dora Merritt, Seth Guy.

Pike County: G. C. Robertson, J. G. Belcher, J. M. Johnson, F. A. Sloan, A. L. Ratliff.

Pulaski County: Lora Debord, Stella Isaacs, Estelle Jones, Herbert Isaacs, Minnie Mayfield, Zona Reid, Ida Riddle, William H. Keeney.

Robertson County: Harlan Claypool, Luther Holmes, Bessie Bentley, Bessie Hester, Foreign Wheeler, Grover Rankins, Howard Ormee.

Rowan County: Minnie Florence Evans, Flora Wilson, Isaac Mabry, Maud Jane Johnson, Irvine Johnson, Allen Davis, Fannie Caudill, Taylor Merle Banfield, Myrtie Viola Mart, Winsor Fletcher Gaunce.

Scott County: Mary B. Rawlings, Grace Anderson.

Scott County Black Schools: Julia B. Johnson, Anna Marie Glass, Sallie E. Sharp, Willina L. Higgins, Lucy I. Bradford, Nellie Marie Clemens, Georgiana Monday, John W. Smith, Sonnie L. Dailey, Harold D. L. Burns, Susie Preston Steele, Lucy G. Alexander, Pearl M. Reed, Zilpher Jackson, Emma V. Arrington, George W. Pryor, Cherry S. Pembleton, Lillie M. Nicholls, Elizabeth Davis, J. W. Henderson, Henry Sidney, John Madison, Emma Riley.

Shelby County: Charles Russell, Jones Tribble, Ora Meeks, Henry Young, Virginia Barriger, Grace Hewlett, Jonas Snyder, Ony Belle Demaree, L. H. McCormack, Ida Hawley, Virginia Wells, David Pollard, Houston Hawley, Edna Houchins, Zena Lyon, Mary E. Bullock, Elizabeth North, Lillian Smith, May Pinkston.

Shelby County Black Schools: Anna Goodman, Nannie Womack, Maggie Tolbert, Maggie Smith, George Banks, Willie Roman, Florence Womack, Mary Russell, Mary Carwell, Lunette Hall, Alma Mason, Louisa Bivens, Addie Young, Fannie Todd, John Bivens, Mattie Vandyke.

To be concluded next week. Sandi

Find a board about a specific topic